Nauka dla każdego – młodszego i starszego

Ukończywszy szkołę średnią, część z nas odbiera świadectwo maturalne i na tym etapie zawiesza swoją edukację. Pozostali decydują się na studia, bądź inne formy rozwoju, po których ukończeniu w większości znajdują satysfakcjonującą pracę i również w ich przypadku edukacja schodzi w końcu na dalszy plan. Tymczasem jest to bardzo zła praktyka, ponieważ uczyć się trzeba! I to najlepiej przez całe życie. Rzeczywistość, która nas otacza, ulega ciągłym przemianom. Nikt z nas nie wie, czy zawód, który wykonujemy dziś, będzie dostępny na rynku pracy za kilkanaście lat. Dlatego tak ważne jest aby nigdy nie rezygnować z kształcenia się i samodoskonalenia. Wykształcenie bowiem stało się warunkiem koniecznym do zdobycia wysokiej pozycji społecznej i zawodowej. Nasza nauka nie powinna kończyć się po obowiązkowym etapie nauczania, ponieważ wiedza to nasz kapitał, który służy nam przez całe życie. Warto w niego inwestować. Bez względu na wiek, czy aktualną pozycję zawodową.

Szkoła dla seniora

Gdzie podjąć edukację?

Utarło się przekonanie, że aby inwestować w swoją edukację trzeba mieć worek pieniędzy. Jest to nieprawdą. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości bezpłatnej nauki w kierunku, który nas interesuje. Jedną z nich jest darmowa szkoła policealna dla dorosłych, która kształci w systemie weekendowym. Możemy więc zdobyć wykształcenie, nie ponosząc kosztów. Mimo to, wciąż jest to inwestycja, która poszerza nasze horyzonty i zwiększa szanse na rynku pracy.

Senior w akcji, czyli nauka bez względu na wiek

Nawet jeśli lata aktywności zawodowej są już daleko za nami, wciąż nie warto rezygnować z siebie i swojej edukacji. W przypadku seniorów, nauka w szkole policealnej dla dorosłych może być doskonałym pretekstem do przełamania codziennej rutyny, zawarcia nowych znajomości i zatrzymania na dłużej sprawności umysłowej. Szkoła policealna daje seniorom wiele możliwości. Oni sami decydują z jakiej dziedziny wiedzę chcieliby zgłębić. Masaż, terapia zajęciowa, opieka nad dzieckiem, rachunkowość – możliwości bezpłatnej nauki w szkole policealnej dla dorosłych jest wiele. Każdy senior znajdzie coś dla siebie.

Edukacja jako forma spędzania czasu wolnego

Zajęcia dla seniorów w szkole policealnej dla dorosłych stają się dla większości formą spędzania czasu wolnego. Seniorzy podczas zajęć praktycznych, w zależności od wybranego kierunku kształcenia, uczą się różnych form masażu, malują wspólnie witraże, wykonują przeróżnego rodzaju ozdoby, uczą się jak nowocześnie i efektownie zapakować prezent, szydełkują, a nawet rzeźbią w drewnie. Zajęcia odbywają się w bardzo przyjaznej atmosferze pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Seniorzy zawierają nowe znajomości, które przenoszą do życia prywatnego.

Korzyści płynące z nauki

Edukacja oddziałuje pozytywnie na wiele aspektów naszego życia. Nie tylko korzystnie wpływa na życie zawodowe i osobiste, ale też na nasze zdrowie. Naukowcy udowodnili na przykład, że nauka wydłuża nasze życie. Osoby, które chętnie przyswajają wiedzę, wolniej się starzeją i są znacznie młodsze pod względem biologicznym. Badania pokazały również, że proces uczenia się utrzymuje nasz mózg w znakomitym stanie, sukcesywnie tworząc w nim aktywne obszary, co jest kluczowe dla utrzymania naszej sprawności umysłowej. Co więcej, kiedy skupiamy się na nauce, odpręża się nasze ciało, a organizm uspokaja się, co oznacza, że nauką jesteśmy w stanie znacznie obniżyć poziom stresu.

Jak zacząć?

Jeśli jakiś czas temu odłożyłeś swój rozwój na bok, najwyższy czas aby z powrotem obudzić swój umysł. Nie myśl o tym „co pomyślą inni?”. To Twoje życie. Działaj małymi krokami, ale konsekwentnie i zdecydowanie. Zastanów się jaki bezpłatny kierunek w szkole policealnej dla dorosłych mógłby Cię zainteresować lub skontaktuj się z sekretariatem szkoły i poproś o pomoc w wyborze. Później pozostanie już tylko odnalezienie świadectwa ze szkoły średniej lub 8-letniej szkoły podstawowej i uzbrojenie się w pozytywne myślenie.