Biały i lśniący uśmiech to jeden z najbardziej pożądanych atutów naszego wyglądu. Do jego osiągnięcia często potrzebne jest jednak więcej niż tylko codzienne szczotkowanie zębów. Wybielanie stało się popularnym rozwiązaniem dla osób pragnących poprawić estetykę swojego uśmiechu. Czym tak właściwie jest wybielanie zębów i jakie są najnowsze techniki wybielania? Czy zabieg ten jest bezpieczny dla naszego zdrowia? W tym artykule odpowiemy na te pytania. Bez względu na to, czy zastanawiasz się nad pierwszym zabiegiem, czy już korzystałeś z tej procedury i chcesz dowiedzieć się więcej, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów to proces, który ma na celu rozjaśnienie koloru zębów poprzez usunięcie przebarwień i zapobieganie powstawaniu nowych. Jest to popularny zabieg w stomatologii estetycznej, który pozwala na poprawę wyglądu uśmiechu. Kolor zębów można rozjaśnić o 3-10 odcieni, a uzyskany efekt może utrzymać się od 3 miesięcy do kilku lat, w zależności od metody wybielania, użytego preparatu do rozjaśniania, diety pacjenta i poziomu higieny jamy ustnej po zabiegu.

Najnowsze techniki wybielania zębów

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie bielszego uśmiechu. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje różne metody wybielania, które można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Metoda Beyond to jedna z najpopularniejszych technik wybielania zębów stosowanych przez dentystów na całym świecie. Stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, który jest aktywowany za pomocą zimnego światła emitowanego przez lampę Beyond. Ta metoda pozwala na rozjaśnienie koloru zębów nawet o 8 odcieni i działa zarówno na powierzchnię zębów, jak i wewnątrz zębiny.

Metoda nakładkowa to kolejna popularna technika wybielania zębów. Polega na stworzeniu specjalnej nakładki, która jest idealnie dopasowana do zębów pacjenta. Nakładka jest nasycona żelem wybielającym, który przylega precyzyjnie do każdego zęba. Ta metoda jest bezpieczna i nie niszczy struktury zębów, dzięki czemu pozostają one zdrowe, silne i bielsze.

Wybielanie zębów laserem to kolejna skuteczna metoda stosowana w gabinetach dentystycznych. Jest to bezpieczny sposób na uzyskanie bielszego uśmiechu, który nie niszczy struktury zębów.

Wybielanie zębów w domu jest również możliwe, choć nie zawsze jest tak skuteczne jak metody stosowane w gabinecie dentystycznym. Do domowych metod wybielania zębów należą paski wybielające, pasty wybielające i żele wybielające.

Bezpieczeństwo wybielania zębów: czego należy się wystrzegać?

Wybielanie zębów to zabieg, który może przynieść spektakularne efekty. Jednak, jak każde inne działanie wpływające na nasze zdrowie, wymaga ostrożności. Oto kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Nieautoryzowane produkty: Internet jest pełen różnorodnych produktów do wybielania zębów, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne. Niektóre z nich mogą zawierać substancje, które są szkodliwe dla szkliwa. Dlatego zawsze warto korzystać z produktów rekomendowanych przez specjalistów.
Nadmierna ilość zabiegów: Częste wybielanie zębów może prowadzić do zwiększonej wrażliwości zębów lub nawet do trwałego uszkodzenia szkliwa. Zaleca się, aby zabiegi wybielające były przeprowadzane nie częściej niż raz na sześć miesięcy.
Samodzielne wybielanie: Chociaż na rynku dostępne są różne zestawy do samodzielnego wybielania zębów, zawsze lepiej jest skonsultować się z dentystą. Profesjonalista może ocenić stan Twoich zębów i dobrać odpowiednią metodę wybielania.
Ignorowanie objawów: Jeśli po zabiegu wybielania zębów odczuwasz ból, zwiększoną wrażliwość lub zauważasz zmiany w kolorze dziąseł, natychmiast skontaktuj się z dentystą.

Fakty i mity o wybielaniu zębów

Na temat wybielania powstało kilka mitów, które chcielibyśmy wyjaśnić.

  1. Mit: Wybielanie zębów jest bolesne. Fakt: Większość osób nie odczuwa bólu podczas wybielania zębów. Może wystąpić lekkie uczucie szczypania lub drętwienia, ale jest to przejściowe.
  2. Mit: Wybielanie zębów daje natychmiastowe rezultaty. Fakt: Proces wybielania zębów wymaga czasu. W zależności od metody i stopnia przebarwienia zębów, rezultaty mogą być widoczne nawet po kilku sesjach.
  3. Mit: Wybielanie zębów jest dla każdego. Fakt: Osoby z bardzo wrażliwymi zębami, kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby cierpiące na pewne choroby jamy ustnej, powinny unikać wybielania zębów.

Jak najdłużej utrzymać biały uśmiech po wybielaniu zębów? Idealny plan pielęgnacji

Wybielanie zębów jest procesem, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Oto kilka kluczowych kroków, które powinieneś podjąć po wybielaniu zębów:
Biała dieta: Po każdym wybielaniu zębów zaleca się stosowanie białej diety, zazwyczaj przez 3 do 7 dni, w zależności od rodzaju metody wybielania. Dieta polega na wyeliminowaniu produktów o czerwonym, pomarańczowym lub innym intensywnym zabarwieniu.
Unikaj barwiących płynów: Nie powinieneś pić barwiących płynów, takich jak kawa, herbata (w tym odmiany biała i zielona), czerwone wino i napoje typu cola.
Regularne wybielanie przypominające: Aby utrzymać rezultat jasnego, pięknego uśmiechu, pacjenci powinni wykonywać wybielania przypominające u stomatologa lub samodzielnie w domu przy użyciu szyn wybielających.

Koszt wybielania zębów: Czy warto inwestować?

Cena wybielania zębów może się różnić w zależności od wybranej metody i miejsca, w którym jest przeprowadzane. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest zazwyczaj droższe, ale oferuje bardziej skuteczne i trwałe rezultaty. Koszt takiego zabiegu może wynosić od 500 do 1500 PLN. Alternatywą jest wybielanie zębów w domu za pomocą specjalistycznych zestawów, które są zazwyczaj tańsze, ale mogą być mniej skuteczne. Koszt takiego zestawu może wynosić od 20 do 90 złotych.

Czy warto inwestować w wybielanie zębów? To zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Dla niektórych osób biały uśmiech jest kluczowy dla ich pewności siebie i samopoczucia, a więc koszt wybielania zębów jest dla nich inwestycją, która się opłaca.

Podsumowanie

Wybielanie zębów to dziedzina stomatologii, która nieustannie się rozwija. Wraz z postępem technologicznym i naukowym, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się pojawienia się nowych, jeszcze skuteczniejszych i mniej inwazyjnych metod wybielania zębów. Już teraz obserwujemy rosnącą popularność wybielania zębów za pomocą lampy LED, które jest szybsze i mniej szkodliwe dla szkliwa niż tradycyjne metody. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie i chciałbyś być na bieżąco ze stomatologicznymi nowościami, możesz rozważyć naukę zawodu Higienistki stomatologicznej lub Asystentki stomatologicznej w Niepublicznej Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie i zostać specjalistą od wybielania zębów. Nauka zawodu w Centrum Edukacji RENOMA w Krakowie jest bezpłatna. Więcej o zawodach Higienistki i Asystentki stomatologicznej znajdziesz TUTAJ.