4 semestry
zaoczny i dzienny
Kod zawodu: 325102
Kwalifikacja: MED.02

1. Kim jest Higienistka stomatologiczna?

Zawód Higienistki stomatologicznej należy do grupy zawodów medycznych ze względu na specjalistyczną wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania pracy w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna to specjalistka zajmująca się zdrowiem jamy ustnej. Jej głównym zadaniem jest przeprowadzanie zabiegów higienizacyjnych i profilaktycznych, mających na celu utrzymanie zębów i dziąseł w jak najlepszym stanie. Higienistka współpracuje z lekarzami stomatologami, asystentami stomatologicznymi oraz innymi specjalistami z dziedziny stomatologii.

2. Obowiązki i uprawnienia Higienistki stomatologicznej.

Higienistka stomatologiczna zajmuje się wykonywaniem takich zabiegów jak usuwanie osadu nazębnego, piaskowanie, fluoryzacja, a także polerowanie zębów. Do jej obowiązków należy także edukowanie pacjentów na temat prawidłowej techniki szczotkowania, higieny jamy ustnej oraz zdrowego stylu życia, które wpływają na stan zdrowia zębów.
Higienistka posiada uprawnienia do aplikacji preparatów do znieczulenia miejscowego. Może także wykonywać niektóre czynności diagnostyczne, jak na przykład ocena ryzyka próchnicy czy wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Higienistka stomatologiczna posiada również odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby przeprowadzać profesjonalne zabiegi wybielania zębów, w tym wybielanie nakładkowe, wybielanie za pomocą lampy LED i wybielanie metodą kombinowaną.

3. Środowisko pracy Higienistki stomatologicznej.

Higienistka stomatologiczna może pracować w gabinetach stomatologicznych, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Może również podjąć pracę w klinikach dentystycznych, szpitalach czy przychodniach stomatologicznych. Dodatkowo, higienistka stomatologiczna może znaleźć zatrudnienie w instytucjach opieki zdrowotnej, takich jak domy opieki. Ma także możliwość pracy jako Higienistka w szkołach, gdzie zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży w zakresie higieny jamy ustnej. Warto również wspomnieć, że niektóre Higienistki stomatologiczne decydują się na pracę na własny rachunek, otwierając prywatne gabinety.

4. Dlaczego warto podjąć naukę zawodu Higienistki stomatologicznej.

Podjęcie nauki zawodu Higienistki stomatologicznej jest wartościowym wyborem z wielu powodów. Przede wszystkim, jest to zawód, który daje satysfakcję z pracy i udzielanej w jej ramach pomocy. Ponadto, higienistka może cieszyć się stabilnością zatrudnienia, ponieważ zapotrzebowanie na jej usługi stale rośnie. Co więcej, praca w zespole z lekarzami stomatologami i innymi specjalistami stomatologicznymi daje możliwość ciągłego rozwoju zawodowego i zdobywania nowych umiejętności. Jest to również zawód, który oferuje elastyczne godziny pracy i możliwość podjęcia zatrudnienia zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

5. Zarobki Higienistek stomatologicznych w Polsce.

Według dostępnych danych, mediana miesięcznego wynagrodzenia Higienistki stomatologicznej w Polsce wynosi około 4310 zł brutto. Zarobki wahają się między 3000 zł a 5210 zł brutto. Warto zaznaczyć także, że 25% czynnych zawodowo Higienistek stomatologicznych zarabia powyżej 5210 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie higienistki może się różnić w zależności od miejsca pracy (prywatny gabinet stomatologiczny, klinika publiczna), doświadczenia oraz dodatkowych umiejętności i posiadanych specjalizacji.

6. Jak zostać Higienistką stomatologiczną?

Praca Higienistki stomatologicznej wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy, dlatego konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia.
Aby zostać higienistką, należy ukończyć odpowiednie studia lub medyczną szkołę policealną, której rozpoczęcie nie wymaga posiadania zdanej matury.
Po ukończeniu kierunku Higienistka stomatologiczna w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie i zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz certyfikat i dyplom, które potwierdzą Twoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności.

7. Higienistka stomatologiczna w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie.

Dyplom Higienistki stomatologicznej możesz bezpłatnie zrobić w Niepublicznej Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie.
Nauka zawodu trwa cztery semestry (dwa lata) i kończy się państwowym egzaminem zawodowym z kwalifikacji MED.02 Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia.

Nauka w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie odbywa się w weekendy.
Program nauczania na kierunku Higienistka stomatologiczna zgodny jest z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej.

8. Jak zapisać się do Medycznej Szkoły Policealnej RENOMA w Krakowie?

Na kierunek Higienistka stomatologiczna w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie możesz zapisać się ONLINE. Wystarczy, że wypełnisz formularz rekrutacji dostępny tutaj: https://szkolarenoma.pl/rekrutacja.

Przedmioty zawodowe realizowane na kierunku Higienistka stomatologiczna

• Edukacja i promocja jamy ustnej.
  • Podstawy działalności zawodowej higienistki stomatologicznej.
  • Anatomia.
  • Materiały i leki w stomatologii.
  • Fizjologia i patofizjologia narządu żucia.
  • Pracownia działalności zawodowej higienistki stomatologicznej.
  • Pracownia organizacji gabinetu i stanowisk pracy lekarza i higienistki.
  • Pracownia farmakoterapii stomatologicznej.
  • Pracownia zasad i technik wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych w stomatologii.
  • Język migowy.

Oddział Kraków