2 semestry
zaoczny i dzienny
Kod zawodu: 325101
Kwalifikacja: MED.01

1. Asystentka stomatologiczna – opis zawodu.

Asystentka stomatologiczna jest niezwykle ważnym elementem zespołu stomatologicznego. Odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu wysokiej jakości opieki stomatologicznej i komfortu pacjenta. Jej głównym zadaniem jest wspieranie lekarza stomatologa podczas różnorodnych procedur i zabiegów. Asystentka stomatologiczna to zawód, który wymaga posiadania umiejętności organizacyjnych, pracy w zespole, precyzji oraz empatii. Jest zawodem medycznym, mającym uregulowanie normatywne.

2. Obowiązki na stanowisku Asystentki stomatologicznej.

Asystentka stomatologiczna przygotowuje pacjenta do zabiegów, zbiera dane medyczne, wykonuje zdjęcia rentgenowskie oraz asystuje przy podawaniu leków. Podczas zabiegów pomaga lekarzowi stomatologowi: podaje narzędzia, kontroluje oświetlenie oraz odsysa nadmiar płynów. Ponadto, Asystentka stomatologiczna zajmuje się utrzymaniem i dezynfekcją narzędzi stomatologicznych oraz zapewnieniem komfortu i bezpieczeństwa pacjentowi poprzez stosowanie odpowiednich procedur higienicznych.

3. Środowisko pracy Asystentki stomatologicznej.

Dyplomowana Asystentka stomatologiczna znajdzie zatrudnienie w prywatnych gabinetach stomatologicznych, klinikach stomatologicznych, szpitalach, placówkach opieki zdrowotnej oraz ośrodkach specjalistycznych. Może także pracować w instytucjach publicznych, takich jak przychodnie dentystyczne.

4. Czy warto zostać Asystentką stomatologiczną?

Praca Asystentki stomatologicznej może przynieść wiele korzyści osobistych, zawodowych i finansowych. Zapewnia stabilne zatrudnienie i atrakcyjne warunki pracy. Rosnące zapotrzebowanie na Asystentki stomatologiczne oznacza większe szanse na znalezienie pracy i rozwój zawodowy. Zawód Asystentki stomatologicznej oferuje możliwość rozwoju zawodowego poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach, pozwalających na poszerzanie umiejętności i zdobywanie nowej wiedzy. Co więcej, praca w tym zawodzie może być także satysfakcjonująca emocjonalnie, ponieważ daje możliwość nawiązywania bliskiego kontaktu z pacjentami i pomagania im w poprawie zdrowia jamy ustnej.

5. Zarobki Asystentek stomatologicznych w Polsce.

Według dostępnych danych, mediana miesięcznego wynagrodzenia asystentki stomatologicznej w Polsce wynosi około 4040 zł brutto. Ponad połowa Asystentek stomatologicznych zarabia pomiędzy 3570 zł a 4750 zł brutto miesięcznie. Warto zaznaczyć także, że 25% czynnych zawodowo Asystentek stomatologicznych zarabia powyżej 4750 zł brutto miesięcznie. Należy również pamiętać, że zarobki mogą wzrastać wraz z doświadczeniem i zdobytymi umiejętnościami.

6. Kto może pracować jako Asystentka stomatologiczna?

Aby pracować jako Asystentka stomatologiczna w Polsce, ważne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia i umiejętności niezbędnych do asystowania lekarzom stomatologom w opiece nad pacjentami. Zawód Asystentki stomatologicznej możesz zdobyć w medycznej szkole policealnej. Nie musisz mieć zdanej matury, aby otrzymać dyplom Asystentki stomatologicznej. Wystarczy, że posiadasz wykształcenie średnie (to znaczy, że ukończyłeś liceum bądź technikum).

7. Jak zostać Asystentką stomatologiczną?

Po ukończeniu kierunku Asystentka stomatologiczna w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie i zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz certyfikat i dyplom, które potwierdzą Twoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności.
Uzyskany dyplom upoważnia absolwenta do wykonywania zawodu nie tylko w Polsce, ale i we wszystkich krajach Unii Europejskiej (UE).

8. Asystentka stomatologiczna w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie.

Nauka zawodu trwa dwa semestry (rok) i kończy się państwowym egzaminem zawodowym z kwalifikacji MED.01 Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy.

Nauka w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie odbywa się w weekendy.
Program nauczania na kierunku Asystentka stomatologiczna zgodny jest z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej.

9. Jak zapisać się do Medycznej Szkoły Policealnej RENOMA w Krakowie?

Na kierunek Asystentka stomatologiczna w Medycznej Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie możesz zapisać się ONLINE. Wystarczy, że wypełnisz formularz rekrutacji dostępny tutaj: https://szkolarenoma.pl/rekrutacja.

Przedmioty zawodowe realizowane na kierunku Asystentka stomatologiczna

• Materiałoznawstwo w stomatologii.
  • Fizjologia i patofizjologia narządu żucia.
  • Anatomia.
  • Ergonomia w stomatologii.
  • Dokumentacja gabinetu dentystycznego.
  • Pracownia organizacji pracy w gabinecie dentystycznym.
  • Techniki pracy w gabinecie dentystycznym.
  • Organizacja ochrony zdrowia.
  • Język migowy.

Oddział Kraków