2 semestry
Kod zawodu: 343203
Kwalifikacja: OGR.01

1. Opis zawodu Florysty.

Florysta jest osobą, która posiada umiejętność projektowania i tworzenia bukietów, wiązanek ślubnych, dekoracji stołowych, a także florystycznych dekoracji wnętrz. Florysta musi posiadać wiedzę na temat różnych gatunków kwiatów i roślin, ich właściwości i sposobów pielęgnacji. Jest to zawód, który daje satysfakcję z tworzenia pięknych kwiatowych aranżacji oraz możliwość wyrażania swojej kreatywności poprzez pracę z roślinami.

2. Zadania i obowiązki Florysty.

Oprócz profesjonalnego projektowania i tworzenia kompozycji kwiatowych, Florysta zajmuje się doborem odpowiednich kwiatów do danej okazji. Do jego zadań należy również utrzymanie świeżości kwiatów, dbanie o ich stan oraz zapewnienie, żeby wykonywane kompozycje były estetyczne i trwałe. Innym obowiązkiem Florysty jest doradzanie klientom w wyborze odpowiednich kwiatów i aranżacji, uwzględniając ich preferencje i okoliczności. W pracy Florysty ważne jest również utrzymanie czystości i porządku w miejscu pracy oraz dbanie o odpowiednie zaopatrzenie kwiaciarni w materiały florystyczne.

3. Florystyka funeralna i okolicznościowa w pracy Florysty.

Zarówno florystyka funeralna, jak i okolicznościowa, są ważnymi elementami w pracy Florysty. W przypadku florystyki funeralnej, Florysta zajmuje się tworzeniem kompozycji kwiatowych na pogrzeby i inne uroczystości żałobne. Jego zadaniem jest tworzenie pięknych wiązanek i wieńców, które wyrażą szacunek dla zmarłego oraz wsparcie dla bliskich. Florystyka okolicznościowa natomiast obejmuje tworzenie kompozycji na różne okazje, takie jak wesela, urodziny, rocznice czy inne jubileusze. W tym przypadku Florysta musi dostosować aranżacje do charakteru i stylu danej uroczystości, biorąc pod uwagę preferencje klienta.

4. Praca dla Florysty – gdzie szukać?

Florysta może pracować w miejscach związanych z branżą kwiatową. Przede wszystkim jako Florysta znajdziesz zatrudnienie w kwiaciarniach, w których będziesz tworzył bukiety, kompozycje i obsługiwał klientów. Możesz pracować także w sklepach z kwiatami, marketach ogrodniczych czy hurtowniach i zajmować się sprzedażą i utrzymaniem świeżości kwiatów. Inną możliwością pracy dla Florysty jest zatrudnienie w firmach organizujących imprezy, w których będzie odpowiadał za dekoracje florystyczne na różnego rodzaju wydarzenia, między innymi wesela, bankiety czy konferencje.
Jako Florysta możesz także pracować na własny rachunek, prowadząc kwiaciarnię lub oferując usługi florystyczne na zlecenie.

5. Czy warto zostać Florystą?

Zawód Florysty daje możliwość pracy w branży, która pozwala wyrażać swoją kreatywność i pasję do kwiatów. Praca Florysty daje satysfakcję z tworzenia pięknych kompozycji kwiatowych oraz radość z zadowolenia klientów. Zawód Florysty jest dobrym zawodem z tego względu, że oferuje różnorodność zatrudnienia oraz atrakcyjne zarobki.

6. Ile zarabia Florysta w Polsce?

Średnie wynagrodzenie Florysty w Polsce wynosi 4304 zł brutto miesięcznie. Warto jednak zaznaczyć, że zarobki Florysty mogą się różnić w zależności od rodzaju pracy, czyli czy jest zatrudniony w kwiaciarni, firmie eventowej, czy też prowadzi własną działalność. Zarobki Florysty mogą rosnąć wraz z doświadczeniem i zdobytymi umiejętnościami, dlatego warto stale się doszkalać.

Warto również wspomnieć, że Florysta może mieć różne źródła dochodu, na przykład poprzez sprzedaż dodatkowych produktów, takich jak doniczki czy akcesoria florystyczne, oraz prowadzenie warsztatów czy kursów florystycznych.

7. Florysta – jak nim zostać.

Nie musisz podejmować studiów, by zdobyć zawód. Florystą może zostać każdy, kto ukończył szkołę średnią (nie jest wymagane zdanie matury), a następnie podjął bezpłatną naukę zawodu Florysty w szkole policealnej. Po ukończeniu zaocznego kierunku Florysta w Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie i zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz certyfikat i dyplom, które potwierdzą Twoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności.

8. Florystyka dla seniorów.

Florystyka jest dobrym wyborem również dla tych, którzy nie myślą o nauczeniu się nowego zawodu i przebranżowieniu, a jedynie chcieliby nauczyć się tej sztuki z uwagi na drzemiące w nich hobby. Kierunek Florysty w Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie jest dobrym wyborem dla seniorów. Pozwala w przyjemny sposób spędzić czas oraz rozwijać pasję.

9. Florysta w Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie.

Nauka zawodu Florysty trwa dwa semestry (jeden rok) i kończy się państwowym egzaminem zawodowym z kwalifikacji OGR.01 Wykonywanie kompozycji florystycznych.

Nauka w Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie odbywa się zaocznie (w weekendy – co druga sobota i niedziela).
Program nauczania na kierunku Florysta zgodny jest z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej.

10. Jak zapisać się do Szkoły Policealnej RENOMA w Krakowie na kierunek Florysta?

Na kierunek Florysta w Szkole Policealnej RENOMA w Krakowie możesz zapisać się ONLINE. Wystarczy, że wypełnisz formularz rekrutacji dostępny tutaj: https://szkolarenoma.pl/rekrutacja.

Przedmioty zawodowe realizowane na kierunku Florysta

• Podstawy florystyki.
  • Rodzaje dekoracji.
  • Stylizacje we florystyce.
  • Projektowanie kompozycji florystycznych.
  • Wykonywanie kompozycji florystycznych.
  • Pracownia stylizacji florystycznych.

Oddział Kraków

ul. Kremerowska 15/2