Asystentka Higienistka Stomatologiczna Kraków

Bierzemy pod lupę dwa różne, a wciąż tak samo istotne zawody w dziedzinie stomatologii – Asystentkę stomatologiczną i Higienistkę stomatologiczną. Oba odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu pacjentom opieki stomatologicznej, chociaż ich zadania znacznie się różnią. Przyglądnijmy się głównym różnicom między tymi zawodami, aby lepiej zrozumieć ich unikalne funkcje.

Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna jest członkiem zespołu stomatologicznego. Jej głównym celem jest wspieranie dentysty w trakcie zabiegów stomatologicznych. Asystentka stomatologiczna odpowiedzialna jest za przygotowanie gabinetu, dezynfekcję i sterylizację narzędzi stomatologicznych oraz asystowanie podczas zabiegów. Ponadto, może ona również zajmować się dokumentacją pacjenta, planowaniem wizyt oraz udzielaniem informacji dotyczących higieny jamy ustnej. Asystentka stomatologiczna jest kluczowym punktem kontaktowym dla pacjenta i pomaga w zapewnieniu mu komfortu i bezpieczeństwa podczas wizyty u dentysty.

Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna również odgrywa ważną rolę w zapewnianiu opieki stomatologicznej, ale jej zadania skupiają się głównie na profilaktyce i edukacji pacjentów. Jej głównym celem jest zapobieganie chorobom jamy ustnej poprzez przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie zębów i aplikacja fluoryzacji. Higienistka stomatologiczna przeprowadza także badania jamy ustnej, ocenia stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i udziela wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej. Ponadto, może ona również wykonywać zabiegi wybielania zębów oraz udzielać porad dietetycznych związanych ze zdrowiem jamy ustnej.

Czym różni się Higienistka od Asystentki stomatologicznej?

Zarówno Asystentka stomatologiczna, jak i Higienistka stomatologiczna odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu opieki stomatologicznej pacjentom. Higienistka stomatologiczna skupia się na profilaktyce i higienie jamy ustnej, wykonując różne zabiegi higienizacyjne, co oznacza, że jest bardziej samodzielna w pracy niż Asystentka stomatologiczna. Główną rolą tej drugiej jest codzienne wspieranie pracy lekarza dentysty, poprzez asystowanie przy zabiegach, przygotowywanie narzędzi, materiałów i stanowiska pracy oraz dezynfekcję i sterylizację sprzętu.

Warto zaznaczyć, że pomimo różnic, oba zawody wymagają odpowiedzialności i zaangażowania w zapewnianie pacjentom wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Stopień odpowiedzialności może różnić się w zależności od specyfiki pracy i zakresu obowiązków w danym miejscu pracy.

Jak dokonać właściwego wyboru zawodu?

Wybór między zawodem Higienistki a Asystentki stomatologicznej powinien zależeć od Twoich preferencji, zainteresowań i umiejętności. Przede wszystkim, warto dokładnie zapoznać się z obowiązkami i wymaganiami dla obu zawodów, aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję.
Ważne jest także zastanowienie się nad posiadanymi umiejętnościami miękkimi. Praca na stanowisku Higienistki wymaga umiejętności manualnych, komunikacyjnych i empatii wobec pacjentów, a także dokładności i precyzji. Z kolei Asystentka stomatologiczna powinna być zorganizowana, życzliwa, cierpliwa i pewna siebie. Powinna wyróżniać się także wysoką kulturą osobistą, umiejętnością nawiązywania relacji oraz pracy w zespole.

Higienistka i Asystentka stomatologiczna w Centrum Edukacji RENOMA

Niepubliczna Medyczna Szkoła Policealna RENOMA w Krakowie oferuje bezpłatną naukę zarówno w zawodzie Higienistki, jak i Asystentki stomatologicznej. Jeśli wybór pomiędzy tymi zawodami nadal nie jest dla Ciebie oczywisty, zapoznaj się z dokładnym opisem zawodów oraz programem nauczania TUTAJ*.

* https://szkolarenoma.pl/ksztalcenie/szkola-medyczna